Katlanabilir Prefabrik Ev

Katlanabilir PRefabrik EvKatlanabilir Prefabrik Ev

Çadırlara alternatif olarak prefabrik konutlar günümüzde sıkça rastladığımız yapılardır. Bu tür yapılara katlanabilir prefabrik ev denilmektedir. Acil durumlarda deprem ve afet bölgelerinde bölge insanına en hızlı barınma ve sosyal yaşam alanları olarak kurulabilen bu prefabrik yapılar çok amaçlı kullanım seçenekleri ile artık bez çadırların yerini almıştır. Prefabrik salında köken olarak yabancı bir kelimedir. İngilizceden Türkçeye geçmiş olan prefabrik Türkçede ön üretim, önceden hazırlanan manasına gelmektedir. Modüler bir yapıya sahip olan prefabrik yapılar kolay ve hızlı montajları ile çok kısa sürede kurularak kullanıma hazır vaziyette teslim edilmektedir. Boş bir arazide betondan yapılan düz bir zemin üzerine montajı yapılarak kurulan katlanabilir prefabrik ev ısı ve ses yalıtımı olarak istenilen seviyelerdedir.

Son yıllarda özellikle deprem bölgelerinde ve diğer komşu ülkelerden gelen kalabalık sığınmacı grupların barınma ve günlük ihtiyaçlarını karşılama maksadıyla kurulan çadır kentlerin oluşturulmasında katlanabilir prefabrik ev önemli bir açığı kapatmakta yetkililere çözüm oluşturmuştur. Uzman ve deneyimli mimar ve mühendisler tarafından tasarlanarak üretilen prefabrik yapılar yine tecrübeli teknisyenler tarafından montajı yapılacak alanlara nakledilerek titizlikle kurulumu yapılmaktadır. Zemin kayması ve depreme karşı dayanıklı olarak üretilen katlanabilir prefabrik ev çeşitleri aynı zamanda gerek üretimleri gerekse montajları esnasında çevreye rahatsızlık vermeden kısa sürede tamamlanarak kullanıma hazır teslim edilirler.

Tek katlı olarak üretilen bu çadır türü prefabrikler sökülerek hızlı ve seri şekilde nakledildikleri başka bir yerde tekrar kurulabilirler. Konut, ev, villa, şantiye binası, okul, hastane ve çeşitli kabinler olarak hazır üretilen bu prefabriklerden katlanabilir prefabrik ev tipi olan modelleri özellikle acil durumların söz konusu olduğu afet bölgelerinde maksadına uygun çok amaçlı kullanım alanları bulunmaktadır.

Bir önceki yazımızda İki Katlı Prefabrik Konutlar hakkında gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?