Prefabrik Evlerin Teknik Özellikleri

Prefabrik Evlerin Teknik ÖzellikleriPrefabrik Evlerin Teknik Özellikleri

Duvarların Özellikleri

Prefabrik yapılarda kullanılan duvarlar 10 cm kalınlığındadır. Bu duvarların ortasında 80 mm kalınlığında, 16 kg/m3 yoğunlukta yanmaz strafor malzeme kullanılmaktadır. Dış duvarlarda ise 8 mm kalınlıkta, beton yonga levhalar kullanılmaktadır.

Duvar Birleşim Yerleri Özellikleri

Prefabrik yapılarda levha birleşim yerlerinde galvaniz çelik kullanılmaktadır. Aynı şekilde bu çeliklerdeki terleme denilen korozyonlaşma sistemini önlemek için plastik kapaklarla

Panoların birleştirilmesinde kullanılan tüm metal aksam galvaniz çeliktir. Çeliğin terleme yapmasını engellemek için dış duvarların birleşim noktalarında plastik kapak kullanılır.

Kapıların Özellikleri

Prefabrik yapıların dış giriş kapısı Çelik, İç kapılar ise metal kasalardan oluşan Amerikan kapı kullanılmaktadır.

Pencerelerin Özellikleri

Prefabrik evler Türk Standartlarına uygun PVC doğramalar kullanılmaktadır. 120×120 cm ölçülerinde olan pencereler de kullanılan camlar da 4+12, 5+4 ebatlarında ısıcam kullanılmaktadır.

Taşıyıcı Sistem

Tüm sistem çelik birleşim malzemelerinden ve duvar panellerinden oluşmaktadır. Taşıyıcı sistemin tümü Roll-Form makinesinde uygun şekilde biçimlendirilmiş, galvaniz çelik kullanılmaktadır. Sistemde kaynakla birleştirme kullanılmadığından, istendiği takdirde farklı yerlere sökülüp montajı yapılabilir.

Tavan Kaplama
Tavanda kullanılan kaplama 12 mm kalınlığında alçıdan imal edilmiş levha kullanılmaktır.

Çatı Kaplaması 

Çatıda kullanılan kiremitler Metal olmaktadır. Bunların yerleşeceği karkaslarda yine sac çelikten imal edilmiştir.

Çatı İzolasyon Sistemi

Prefabrik yapılarda çatı ile tavan arasında 80 mm kalınlığında cam yünü, çatı kaplaması ile tavan arasına 80 mm kalınlığında camyünü ile izolasyon sağlanır.

Kullanılan Boya

İç duvarlarda ve Dış duvarlarda kaliteli Dyo marka istenilen renklerde boya kullanılmaktadır. Uygulamada ev birleşim yerlerinde mastik denilen sistem uygulanır. Dış yüzeyle iki kat astar, çift kat sentetik yağlı boya uygulanır.

Elektrik Tesisatı 

Bu yapılarda kullanılan tesisat tümüyle sıva altı olarak uygulanmıştır. Bu sistemde TSE kalitesinde kablo kullanılacaktır. Elektrik panoları ve elektrik sayacı haricinde tüm sistem hazır ve çalışır olarak teslim edilir.

Sıhhi Tesisat 

Tıpkı elektrik tesisatında olduğu gibi sıhhi tesisat duvar içerisinde PVC borular ile döşenir. Kullanılan Klozet, Lavabo, duş teknesi tüm armatürler kaliteli ve TSE standartlarındandır.

Arakat (İki Katlı Binalar İçin)

İki katlı prefabrik konutlar galvaniz çelik ara kat malzemesi üzerinde 16 mm kalınlıkta çimento katkılı levha kullanılır. Arakat arasında ses, ısı ve izolasyonunu sağlamak için 80 mm kalınlığında camyünü malzeme kullanılır. Tüm arakatlar 200 m3/kg olarak hesaplanmıştır.

Merdivenler

Merdiven korkulukları ferforje demirden imal edilmektedir.

Geçen haftaki makalemizde Prefabrik Ev Özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?